Filtrování vody v bazénu se neprovádí jen tak z plezíru, jako drobná kosmetická záležitost odstranění některých drobných nečistot v podobě prachu, spadaného listí, kousků trav či utonulého hmyzu, jde o zásadní součást bazénového příslušenství, dodávaného ke každé zahradní či vnitřní nádrži na koupání. Filtračními médii jsou buď (u menších bazénů a vířivek) papírové kartuše, anebo křemičitý písek či zeolit. Filtrační schopnost písku se již osvědčila nejen u bazénů, ale i v úpravnách pitné vody, a není tedy důvod přecházet na jiné filtrační systémy. Písek do bazénové filtrace musí mít ovšem přesné parametry a po ukončení svého životního filtračního cyklu se musí vyměnit za nový. Naštěstí jde o velmi levnou surovinu, která nezatěžuje rodinný rozpočet, ale ve hře je otázka, kam s vyřazeným pískem, jehož hmotnost ve filtračních nádobách rozhodně není zanedbatelná.
Pískoviště pro děti – výhodou křemičitého písku je jeho naprostá zdravotní nezávadnost. Stačí jej propláchnout vodou a máte ihned dostatek materiálu pro tvořivou dětskou hru. Vysypete jej do zakoupené dřevěné konstrukce se sedačkami, anebo pouze k sobě jednoduše připevníte několik dřevěných trámků a pískoviště máte zhotovené během sobotního odpoledne svépomocí.
Pískoviště u bazénu – samotný pohyb v bazénu probíhá v plavkách, nad tím se není nutné pozastavovat. Jakmile vylezete z vody na břeh, za teplého počasí je velmi příjemné pobíhat v okolí bazénu naboso. Po trávníku, na betonových dlaždicích nebo dřevěných palubkách. A bude-li pískoviště umístěné hned opodál, bude dětská zábava o to zajímavější i zdravější, protože bosonohá chůze v písku prospívá naší psychice, imunitnímu a lymfatickému systému, krevnímu oběhu a trávicí a nervové soustavě. A bude-li zapotřebí písek na pískovišti vyměnit za čistší, stačí jej odtud nabrat do kbelíku a vysypat třeba do záhonu s okurkami, který se tím provzdušní, a na pískoviště umístíte novou várku filtračního písku, jehož životnost je ve filtrační nádobě cca dva až tři roky.