Jak poznáte dobrého fotografa



Dobrého fotografa, který vám nabízí fotografie interiérů pro firmy Scan 360, poznáte podle několika základních ukazatelů. Že na vás musí působit solidně, mít dobré recenze či doporučení, a za sebou jisté pozitivní výsledky, to je celkem zřejmé. My ovšem máme na mysli i profesní záležitosti.

dobrý fotograf

Vyzná se v kompozici – vhodnou kompozici snímku dokáže vycítit každý z vás, když se totiž na fotografii zadíváte, vezme vás za srdce. Jednoduše se vám zalíbí a byli byste ochotni si ji třeba i pověsit na zeď jako fotoobraz. Ano, až takovou má sílu kompozice, tedy jinými slovy rozložení objektu na snímku. Je-li kompozice perfektní, osloví vás třeba kovářská kovadlina před roztopenou výhní, květy pampelišky na louce, anebo docela obyčejná palubní deska osobního auta. Mnohem obtížnější, než vycítit kompozici z již hotového snímku, je nachystat ji přímo v terénu. Musíte na to mít zkrátka cit, musíte správně odhadnout, kam si stoupnout nebo kleknout, a co a jak „zabrat“, aby to bylo skutečně poutavé.

fotografka v terénu

Vysoké rozlišení a velikost snímku – toto je spíše technická záležitost fotoaparátu, ale velmi důležitá, zvláště u panoramatických snímků nebo prezentací velkého množství detailů. Dobrý fotograf si to uvědomuje, a pracuje s tím důsledně.

Světlo a stín – zejména u uměleckých fotografií, ale i u některých produktových fotek je zapotřebí vnímat pozice světla a stínu, aby záběr oslovoval a upoutal pozornost. Profesionál se někdy učí pracovat se světlem a stínem dlouhé měsíce či roky, a výhodou je nacvičovat tuto techniku na černobílých fotografiích, kde se vliv světla a stínu projeví nejvíc.

Ať už si vyberete jakéhokoli fotografa, měli byste společně také komunikovat. Vyjasnit si předem, co vlastně potřebujete a chcete, aby tu nedocházelo k různým přehmatům a nedorozuměním. Právě u nedostatečné komunikace je největší nebezpečí, že dobrého fotografa zavrhnete ještě před tím, než se dokáže osobně projevit.